زیر قدم های شما

ترمیم سوختگی فرش

از جمله اتفاقات ناگواری که ممکن است برای فرش‌هایتان پیش بیاید، سوختگی است. ما در این راهنما به شما کمک می‌کنیم تا در منزل به ترمیم سوختگی فرش خود بپردازید.

تعدادی از روش‌های ساده برای ترمیم سوختگی فرش که به کارتان می‌آیند

حتما برایتان پیش آمده گاهی اوقات یک شمع در خانه خود روشن می‌کنید تا فضای خانه را کمی رمانتیک سازید. اما هرگز تصور نمی‌کنید که این شمع، ممکن است سبب سوختگی فرش‌تان گردد. همچنین علاوه بر شمع، موارد دیگری نیز وجود دارند که ممکن است منجر به سوختن قسمتی از فرش شوند. سوختن بخشی از فرش، می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد و سبب نارضایتی شما از ظاهر فرش گردد. با تیم متخصصین دیار فرش همراه باشید تا با سوختگی فرش و را حل های ترمیم آن آشنا شوید.

مقدمه سوختگی فرش

اگر شما:

فرش خود را به صورت اتفاقی سوزانده‌اید.

می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید آن را اصلاح و یا تعمیر کنید.

به دنبال حذف سوختگی لاستیکی از فرش هستید.

این مقاله برای شما بسیار مناسب است. البته سریع‌ترین راه از بین بردن الیاف سوخته فرش، قراردادن گل و جابجایی مبل است. اما این راه حل‌ها موقتی هستند. پس در ادامه می‌توانید راه حل‌های ما را جهت حل مشکل خود بخوانید.

تفاوت بین سوختگی سطحی و عمیق فرش

پیش از آنکه بخواهید سوختگی را ترمیم کنید، نکته‌ای قابل توجه وجود دارد که باید یاد بگیرید. این نکته آن است که لازم است تشخیص دهید آیا فرش شما سوختگی جدی و عمیق دارد، یا اینکه فقط یک سوختگی سطحی روی فرش بوجود آمده.

در ادامه متوجه خواهید شد که فقط قسمت روی الیاف فرش شما آسیب دیده است. این همان چیزی است که آن را سوختگی سطحی می‌نامیم. سوختگی سطحی هنگامی اتفاق می‌افتد که آنچه فرش شما را سوزانده است، فقط برای یک ثانیه روی سطح بماند و آسیب‌ها شدید نباشد.

 علاوه بر آن سوختگی عمیق فرش نیز وجود دارد که نمی‌توان آن را تمیز کرد یا از بین برد. بلکه لازم است کل ناحیه را تغییر دهید و یا فرش را به طور کلی تعویض کنید. مگر اینکه تصمیم بگیرید آن را با یک گلدان مخفی کنید. پس چیزی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است.

روش‌های مختلف برای ترمیم سوختگی فرش

بسته به سطح و اندازه منطقه آسیب دیده، سوختگی فرش را می‌توان به سه دسته جداگانه تقسیم کرد:

سوختگی خفیف

سوختگی کوچک

سوختگی بزرگ

اگر فقط یک سوختگی سطحی و خفیف دارید و تنها نوک الیاف سوخته است، فرایند از بین بردن آن واقعا آسان است. یک قیچی تیز و کوچک، مخلوطی از مواد شوینده سبک فرش و آب و اسفنج آماده کنید.

 به دقت سر الیاف را با قیچی برش دهید. مطمئن شوید که اختلاف ارتفاع بین ناحیه سالم و سوخته خیلی زیاد نیست. اسفنج را درون مخلوط آب و مواد شوینده فرو کنید و به آرامی روی ناحیه ضربه بزنید. با یک اسفنج دیگر که در آب تمیز فرو رفته است، مجدداً روی ناحیه ضربه بزنید. سپس بگذارید که فرش خشک شود و در صورت لزوم این کار را مجدداً تکرار کنید.

اگر فرش شما الیاف کوتاهی دارد، از یک کاغذ سنباده ریز استفاده کنید و آن را به آرامی روی محل سوخته فرش بکشید. در نهایت کثیفی‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید.

با استفاده از این روش‌ها، شما می‌توانید فرشی که سوختگی خفیف دارد را تعمیر کنید در واقع این روش‌ها برای سوختگی‌های بزرگتر یا عمیق‌تر جواب نخواهند داد اما در ادامه روش‌های ترمیم آن نوع سوختگی‌ها را نیز توضیح خواهیم داد.

 یک ذره بین بردارید و سوختگی را به دقت بررسی کنید. بسته به مواد و نوع فرش شما، سوختگی برای الیاف متفاوت خواهد بود. الیاف طبیعی مانند پشم یا پنبه هنگام سوخت به راحتی به گرد و غبار تبدیل می‌شوند. از طرف دیگر الیاف مصنوعی، هنگام سوختن ذوب و تکه تکه می‌شوند و شما الیاف سوخته را به راحتی در میان الیاف سالم شناسایی کنید.

نحوه ترمیم سوختگی‌های کوچک فرش (سوختگی های متاثر از سیگار و قلیان)

سوختگی‌های کوچک معمولاً در اثر افتادن سیگار یا زغال قلیان ایجاد می‌شوند. در ادامه نحوه از بین بردن سوختگی کوچک فرش را بررسی خواهیم کرد:

جهت از بین بردن این نوع از سوختگی فرش، همه قسمت‌های سوخته الیاف فرش را با قیچی، چاقو یا تیغ جدا کنید.

مناطقی را در فرش پیدا کنید که به طور معمول قابل مشاهده نیستند. مانند زیر مبل، کتابخانه یا داخل کمد و برخی از الیاف را با دقت از آن جدا کنید. الیاف باید به اندازه‌ای باشند که برای جایگزینی با قسمت‌های سوخته فرش کافی باشند.

کمی چسب به منطقه‌ای که نیاز به اصلاح دارد بزنید و الیاف سالم را به جای الیاف سوخته قرار دهید.

پس از خشک شدن چسب، ناحیه را تا زمانی که با سایر مناطق فرش هم اندازه و یکسان شود، تر و تمیز کنید.

اگر انجام این کار کمکی نکرد، یک محلول پراکسید هیدروژن ۳ درصد را با آب مخلوط کنید. به گونه‌ای که پراکسید هیدروژن یک بخش از محلول و آب ده بخش از آن باشد. سپس یک پارچه را به محلول آغشته سازید تا خیس شود.

پارچه را به آرامی و بدون فشار، بر روی ناحیه سوخته بکشید تا زمانی که علامت سوختگی شروع به محو شدن کند. از قسمت بیرونی ناحیه سوخته شروع کنید و پارچه را به سمت داخل بکشید.

پس از آن کمی آب تمیز خنک به فرش اسپری کنید تا محلول از روی فرش شسته شود.

تا آنجا که می‌توانید با یک پارچه تمیز دیگر، روی قسمت سوخته بکشید و صبر کنید تا خشک شود.

نکته: شما همچنین می‌توانید از پراکسید هیدروژن ۳ درصد، برای تمیز کردن لکه‌های شیر روی فرش استفاده کنید.

نحوه ترمیم سوختگی‌های بزرگتر از روی فرش

سوختگی‌های بزرگتر بیشتر توسط اجسام آهنی، اتو یا فرکننده مو ایجاد می‌شوند. اگر می خواهید از اتفاق‌هایی نظیر این موارد جلوگیری کنید، جهت انجام کارهای مربوط به زیبایی، به حمام یا فضای دیگری که فرش کمتری دارد، مراجعه کنید. در ادامه نحوه ترمیم سوختگی فرش با اندازه بزرگ را بررسی خواهیم کرد:

  • ذرات سوخته را تا حد امکان برش دهید.
  • از مواد شوینده فرش ملایم استفاده کنید و نقطه را تمیز نمایید.
  • با آب سرد آن را بشویید.
  • یک فرش از کار افتاده یا زیر انداز با رنگ و الیافی پیدا کنید که مطابق با فرش اصلی شما باشد.
  • قطعه‌ای که کمی بزرگتر از منطقه مورد نظر است، برش دهید.
  • آن را روی نقطه آسیب دیده قرار دهید و در جای خود نگه دارید و شروع به برش فرش آسیب دیده کنید.
  • بعد از اتمام کار، قطعه سوخته فرش را کنار بگذارید.
  • قطعه جدید را در جای خود قرار دهید. اگر اختلافی در ارتفاع وجود دارد، می‌توانید آن را با قیچی تنظیم کنید تا زمانی که کاملاً با محیط اطراف خود یک اندازه شود.
  • برای چسباندن قطعه می‌توانید از چسب یا نوار دوطرفه استفاده کنید. اگر تصمیم دارید که از چسب استفاده کنید، پیش از راه رفتن روی فرش اجازه دهید حداقل برای دو الی سه ساعت کاملاً خشک شود.

نحوه ترمیم سوختگی پلاستیکی فرش

سوختگی لاستیکی در واقع نوعی از سوختگی فرش است که هنگام جابجایی مبلمان به اطراف یا مواردی از این دست، رخ می‌دهد. این مورد از سوختگی به اندازه سوختگی واقعی شدید نیست؛ اما هنوز هم باید سریع و به درستی آن را ترمیم کنید. شما می‌توانید با استفاده از برخی مواد شوینده، به بهترین نتیجه دست یافته و سوختگی لاستیکی را از روی فرش خود پاک کنید.

پیش از شروع کار، از دستکش‌های محافظ استفاده کرده و مطمئن شوید که تهویه هوا در اتاق شما صورت می‌گیرد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از یک ماسک نیز استفاده کنید. تمیز کننده‌های قوی، در صورت استنشاق یا تماس با پوست می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

مهم نیست که کدام یک از مواد شوینده را انتخاب کرده باشید، همیشه آزمایشی روی یک ناحیه ناچیز و کوچک انجام دهید تا از بروز هرگونه نتیجه ناخواسته جلوگیری کنید. اگر مطمئن شدید که مواد شوینده مورد استفاده برای فرش شما بی خطر هستن، می‌‌توانید به کار خود ادامه دهید.

یک پارچه تمیز را در مواد شوینده مورد نظر فرو کرده و آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. مقدار آن باید به اندازه کافی باشد تا لکه را کاملا بپوشاند؛ اما نه به اندازه‌ای که آن را خیس کند.

یک مسواک یا هر برس کوچک دیگر را بردارید و آن را با آب تمیز و سرد مرطوب کنید.

برش آغشته به محلول را روی ناحیه مورد نظر فشار دهید.

بگذارید پاک کننده برای چند دقیقه روی لکه بماند.

همان پارچه‌ای که در ابتدا استفاده کرده‌اید را تا حد ممکن به ناحیه مورد نظر فشار دهید. لکه به آرامی از فرش به پارچه منتقل می‌شود؛ سپس آن را مرتب بچرخانید.

فرایند فوق را تکرار کنید تا تمام سوختگی لاستیکی برداشته شود.

پس از اتمام کار و رضایت از نتیجه، مجبور خواهید بود ناحیه را از تمام حلال باقی مانده پاک کنید. می‌توانید از یک پاک کننده فرش فومی استفاده نمایید.

یک پارچه تمیز دیگر برداشته و مقداری آب سرد روی آن بریزید. این پارچه باید فقط مرطوب باشد و چکه نکند. از آن استفاده کنید و باقیمانده‌های کف را پاک نمایید.

با یک پد نرم و جاذب، کل ناحیه را خشک کنید.

وسوسه نشوید که از سشوار استفاده کنید. این کار روند را تسریع نمی‌کند؛ بلکه به احتمال زیاد فقط به الیاف فرش تازه تمیز شده آسیب می‌رساند.

 سخن آخر در رابطه با سوختگی فرش

در این مطلب درباره انواع سوختگی فرش و روش‌های ترمیم هر یک از آنها صحبت کردیم. این موارد می‌توانند در مواقع اورژانسی، حسابی به کارتان بیایند و شما را از خرید فرش نجات دهد. پس آن‌ها را به یاد داشته باشید. همچنین لطفاً تجربه خود را در زمینه چگونگی ترمیم فرش، با کارشناسان دیارفرش در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *